V čom má Pellegrini pravdu - a prečo kvôli tomu musíme zmeniť SMER

Autor: Andrej Stančík | 11.12.2019 o 23:43 | (upravené 13.12.2019 o 10:45) Karma článku: 6,72 | Prečítané:  2686x

Slovensko čakajú ťažké časy. V tom má pán premiér (aj keď nie pán predseda) skutočne pravdu. Ako sa na ne môžeme pripraviť?  

Premiér Pellegrini sa nám vo svojom dramatickom promo videu snaží predať „nový“ Smer, teda novú zmenu. Len menej rozumovo zdatný človek môže týmto falošným prísľubom veriť, keďže jediná zmena, ktorá v SMERe nastala, bola optická. Každopádne s jedným jeho bodom musím súhlasiť. Slovensko skutočne čakajú ťažké časy. Liekom ale nie je „stabilná“ a „zodpovedná“ vláda SMERu, ale jej nahradenie novou a modernou vládou, ktorá by Slovensko na tieto ťažké časy dokázala pripraviť.

Pellegrini hovoril o ďalšej recesii. Slovensko samozrejme na takúto udalosť nie je pripravené, keďže roky hojnosti neboli vládou SMERu využité na šetrenie a strategické investície. Roky hojnosti SMER rozkradol a prešustroval na populistické balíčky, ktoré okrem lacnej podpory pre SMER nič nepriniesli. Je preto vrcholne trápne občanom propagovať SMER ako záruku, že tieto ťažké časy zvládneme.

Recesia ale nie je najväčší problém, ktorý Slovensko čaká. Recesie prichádzajú a odchádzajú. Sú skrátka súčasťou ekonomického cyklu. Oveľa väčším problémom pre Slovensko je robotizácia. Nepatrím medzi apokalyptických prorokov a nehodlám tu tvrdiť, že všetci budeme kvôli robotizácií žiť v akejsi dystopii na štýl Langovho Metropolisu. Vývoj technológie je pevnou súčasťou kapitalizmu a pokroku. Bojovať proti robotizácií je asi rovnako zbytočné ako rozbíjanie nových strojov škótskymi robotníkmi v 19. storočí. Pokrok nezastavíme. Je síce jasné, že robotizácia veľa pracovných miest spraví nepotrebnými, vytvorí ale nové, o ktorých dnes nič nevieme. Jednoduchá manuálna práca do veľkej miery vymizne a "soft skills" budú dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Robotizácia je teda príležitosťou. Vďaka SMERu na ňu ale Slovensko nie je pripravené a môže nás vyjsť draho. Stále sme totiž ekonomikou, ktorá sa spolieha na export výroby, do veľkej miery áut. Nemusíme byť futuristi, aby sme predpokladali, že práve v sektore výroby bude robotizácia nahrádzať ľudí najviac. Tie chytrejšie krajiny to už chápu a preto investujú do vzdelania a ekonomiky. Flexibilná spoločnosť s vysokou mierou vzdelaných ľudí bude logicky robotizácií schopná čeliť oveľa efektívnejšie ako tá, ktorá sa spolieha na tradičné a zastaralé metódy. Len kreatívni a flexibilní ľudia budú totiž schopní sa tejto novej ekonomike prispôsobiť. Len kvalitné školstvo a moderný štát dokážu takýchto ľudí produkovať..

SMER ale žiadne reformy, ktoré by Slovensko pripravili do budúcna, jednoducho nerobil. SMER to totiž nemá vo svojej DNA. Jeho orientácia na obohacovanie svojich ľudí a zaisťovanie si lacnej podpory sociálnymi balíčkami ho nenúti, aby prichádzal s kontroverznými a často bolestnými reformami, ktoré ale môžu dlhodobo prinášať ovocie. Voličom SMERu takisto stačí, keď sa Robo bije do pŕs za slovenské zlato a veľkodušne omieľa o sociálnom štáte. Čo tam po tom, že v takejto krajine vaše deti a vnúčatá jednoducho nebudú chcieť zostať? Takáto populistická a krátkozraká politika ale Slovensko vyjde draho. Ťažké časy prídu a nebudeme sa môcť spoliehať na naše automobilky. Okolité krajiny, ktoré tento trend chápu a preto investujú do vzdelávania a infraštruktúry, budú naopak pripravené. O to horšie pre nás.Mimochodom, podľa viacerých analýz, napríklad od OECD, je práve Slovenska krajina najviac ohrozená automatizáciou.

Slovensko teda naozaj čakajú ťažké časy a nie sme na ne pripravení. Najlepším krokom bude výmena vlády SMERu novou vládou, ktorá dokáže presadiť potrebné zmeny a reformy. Slovensko potrebuje skutočnú zmenu.

Mám ale dobrú správu. Zmeniť o môžeme spolu a to už 29. februára.

Vidíme sa pri voľbách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

A ty si liberál či konzervatívec? (píše Michal Havran)

Prečo je táto debata hlúpa a klamlivá.

CYNICKÁ OBLUDA

Zásadoví politici

S nikým Fico trinástymi dôchodkami nevytrel podľahu tak, ako s Kiskom a Hlinom.

KOMENTÁR BENA CUNNINGHAMA

Panika je horšia ako koronavírus

Internet z ľudí opäť dostáva to najhoršie.


Už ste čítali?