reklama

Stalin: hrdina našej doby?

Internet je mocný nástroj na šírenie informácií, ale aj dezinformácií. Nie je to ale len extrémna pravica, ktorá vďaka nemu môže šíriť svoju agendu. Hrozba totiž prichádza aj zľava.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)

Hrozba neprichádza len sprava. V poslednej dobe sme mohli byť svedkami činnosti NAKA proti pravicovým extrémistom, ktorí bránili Hitlera a popierali Holokaust. Rovnaký drobnohľad by si ale zaslúžili aj tí, čo ospevujú komunistické diktátorské režimy a popierajú ich preukázateľné zločiny. „Konzervatívny denník“ Hlavné správy uviedli dlhý článok o Stalinovi, ktorého hlavná myšlienka sa dá zhrnúť asi takto : Stalin bol veľký štátnik a reformátor, ktorý pozdvihol Rusko, bojoval proti sionizmu a porazil Hitlera. Takáto interpretácia ale nie je len nesprávna a účelová, ale je hlavne nebezpečná. Obhajovanie masových vrahov a ich zločinov môže jedného dňa viesť k tomu, že spoločnosť stratí imunitu voči podobným režimom. Ako povedal Ronald Reagan : „Sloboda nie je nikdy viacej ako jednu generáciu od jej zániku“. Pokúsil som sa preto vyvrátiť niekoľko mýtov o Stalinovi, ktoré jeho stúpenci prezentujú na jeho obhajobu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stalin bol jedinečný a geniálny reformátor, ktorý bezprecedentne pozdvihol Rusko

Áno, je pravda že boľševikom a Stalinovi sa podarilo niekoľko obdivuhodných úspechov. Sovietsky zväz sa mu podarilo v relatívne krátkom období spriemyselniť, elektrifikovať a v podstate vykoreniť negramotnosť. Z krajiny, ktorá za Západom zaostávala, sa mu ku koncu jeho života podarilo spraviť superveľmoc, ktorá mohla konkurovať Spojeným Štátom. Otázkou ale je, koľko miliónov ľudí zastrelených počas čistiek, mučených v celách Čeky , OGPU či NKVD, alebo internovaných v gulagoch muselo tento úspech vykúpiť. Myslieť si ale, že bez Stalina by krajina stagnovala je ale mylné. Už cárske Rusko dokázalo ekonomicky rýchlo napredovať a pomaly, ale isto Západ dobiehať. Či už v druhej polovici 19. storočia, alebo za Witteho a Stolypina, krajina išla rýchlo dopredu – dobrým príkladom môže byť Transsibírska magistrála, ktorá bola najambicióznejším projektom doby a nemusela stáť desiatky tisíc mŕtvych pri výstavbe. Industrializácia mala také tempo, že bola jedným z dôvodov 1. svetovej vojny, keďže sa Nemecká ríša obávala, že skôr, či neskôr ju Rusko predbehne a nebude ho možné poraziť. Tento rozmach ale vojna zastavila a zaujímavou otázkou je ako by Rusko napredovalo, keby prvej svetovej vojny nebolo. Každopádne je to skôr špekuláciou pre historikov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stalinovi sa síce krajinu podarilo ekonomicky pozdvihnúť, nebol ale zďaleka jediným v jej histórií, ktorému sa to podarilo. Pokrok ale rozhodne nemôžme budovať vďaka miliónom obetí, ospravedlňujúc ho Leninovým výrokom: " ak chceme robiť omeletu, musíme rozbiť pár vajec" .

Len vďaka Stalinovi bolo porazené nacistické Nemecko

Jeden z obľúbených argumentov pomýlených nasledovníkov tohto diktátora a hlavný dôvod, prečo je Stalin stále najobľúbenejšou historickou postavou v Rusku (podľa prieskumu ruského Levada centra je tak považovaným až 38% Rusov). Bol to práve Sovietsky zväz, ktorý mal najväčšiu zásluhu na porážke Nemecka – víťazstvo, ktoré krajinu stálo milióny mŕtvych a obrovské škody na hospodárstve. Bola to ale hlavne zásluha vzoprenia a obete miliónov vojakov Červenej armády, ktorí bojovali v nepredstaviteľných podmienkach proti Wehrmachtu a talentovaným osobnostiam v generalite (resp. toho čo ostalo po Stalinových čistkách v armáde, ktoré ju na dlho ochromili), ktorá dokázala nepriateľa poraziť (nehovoriac o materiálnej a vojenskej pomoci Západu). Je preto správnejšie povedať, že ZSSR sa podarilo Hitlera poraziť napriek Stalinovi, ktorého katastrofálne vedenie v prvých mesiacoch vojny a vytrvalé odmietanie záverov bezpečnostných zložiek ZSSR aj zahraničia o nemeckom útoku, ktoré stáli Sovietsky zväz katastrofálne straty. Nemôžme hlavne zabúdať, že vďaka Stalinovej cynickej diplomacii mohlo nacistické Nemecko vojnu rozpútať. Bez Paktu Ribbentrop-Molotov a zabezpečenia východného krídla by si Hitler nemohol dovoliť viesť vojnu proti Francúzsku a Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

ZSSR rozhodne prispel najväčšou časťou k porážke Hitlera, bolo to ale vďaka hrdinstvu miliónov jeho občanov, nie Stalinovej vojenskej „genialite“

Stalin ako šampión Slovanstva a obeť sionistov

Jedným z najnovších argumentov z rady propagátorov všeslovanskej vzájomnosti ( smiešny pojem pre každého, kto sa aspoň trochu vyzná v histórií) je, že Stalin bojoval za Slovanov, pričom zločiny ktoré mu prisudzujú spáchali sionisti ( povzdych) bez jeho vedomia. Je pravdou, že veľkú rolu vo vykonávaní boľševických zločinov hrali spočiatku Židia ( ktorých zastúpenie v NKVD až do Veľkej čistky bolo až 40%) a mnohí z popredných bolševikov boli Židia ( Lenin, Trockij, Kamenev, Zionev), vrátane Stalinového kata Kaganoviča ( ktorého Stalin volal Železný Lazar). Vysvetlenie ale leží hlavne vo fakte, že Židia patrili k najvzdelanejším skupinám v cárskom Rusku a nemali veľa dôvodov k láske k cárskemu režimu, ktorý ich otvorene diskriminoval, či k bielogvardejcom, ktorí na Židovskom obyvateľstve počas občianskej vojny vykonávali etnické čistky. Táto situácia sa ale počas Stalinovho vládnutia zmenila. Stalin bol otvoreným antisemitom ( proces so židovskými lekármi po 2. svetovej vojne, ktorých vykonštruovane obviňovali z prípravy vraždy Stalina) a boli to hlavne Rusi, ktorí z Veľkej čistky profitovali najviac, keďže na postoch v štátnych zložkách vymenili Židov. Ak hrali Židia rolu v Holodomore a Stalinových čistkách, hrali ju rovnako ako Rusi, Gruzínci, Estónci,Ukrajinci a Poliaci, ktorí boli v štátnom aparáte zastúpení a ktorých Stalin cynicky využil, len aby sa ich potom mohol zbaviť. Tvrdiť, že Stalin o zločinoch svojho režimu nevedel je rovnako smiešne ako to tvrdiť o Hitlerovi a nezaslúži si to ďalšie rozpitvávanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stalin ako šampión Slovanov je taktiež absurdné tvrdenie. V prvom rade bol Stalin Gruzíncom, čo ho etnicky k Slovanom neradí, v druhom bol ruský nacionalizmus a Slovanstvo len ďalším z nástrojov, ktoré Stalin cynicky zneužíval k mocenským cieľom. Stalin vedel, že sú ruský nacionalizmus, rovnako ako pravoslávna viera silnými ideami, ktoré sú potrebné k mobilizovaniu národa v čase Veľkej vlasteneckej vojny. Po vojne Stalin pôvodne internacionalistickú povahu ZSSR rusifikoval, keďže sa mu to politicky hodilo. Stalin ale presvedčeným ruským nacionalistom rozhodne nebol.

S presadzovaním záujmom Slovanstva mal Stalin spoločné ešte menej. Už počas Veľkej čistky to boli práve etnickí Poliaci a Ukrajinci, ktorí čelili najväčšiemu prenasledovaniu. Americký historik Timothy Snyder vo svojej knihe Krvavé územia píše, že počas teroru čelili sovietski Poliaci až 40-násobne väčšiemu teroru ako iní sovietski občania. Stalinove „všeslovanstvo“ bolo asi najviac demonštrované ochotou, s akou si rozdelil Poľsko s Hitlerom a masakrom v Katyni (Stalinov štýl diplomacie sa skôr podobal zásadám Bismarckovej realpolitik než marxistickej teórií o dejinnom vývoji) Všeobecnou kapitolou bolo Stalinove decimovanie ukrajinských roľníkov počas zosnovaného hladomoru, ktorý si počas kolektivizácie vyžiadal milióny obetí. Stalinovi tieto odporné zločiny ale nebránili, aby po 2. svetovej vojny dvíhal pohár na slávu a budúcnosť Slovanstva počas pripútania východných krajín Európy k Sovietskemu zväzu.

Stalin teda nebol šampiónom Slovanov, ani obeťou sionistov. Stalin využíval ľudí rôznych národností k vykonávaniu ohavných činov, ktorých jediným cieľom bolo upevňovaniu jeho vlastnej moci. Bol cynikom a paranoikom, ktorý neváhal svojim megalomanským cieľom obetovať vlastnú rodinu. Za jeho hrôzovlády trpelo milióny nevinných ľudí a do väzenia uvrhol celú Východnú Európu, čoho následky nesieme dodnes. Skutočne by nám mal tento človek slúžiť ako vzor?

Je k zamysleniu, prečo sa o zločinoch Stalina a komunistických diktatúr nedočítame v médiach a školách viac. Musíme si neustále pripomínať, že besnenie nacistov bolo prinajmenšom podobné besneniu komunistov, inak nám hrozí, že sa na zločiny jednej zo strán zabudne.

Andrej Stančík

Andrej Stančík

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Poslanec NR SR za OĽANO a doktorand na Masarykovej Univerzite. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu