Všetci ste fašisti!

Autor: Andrej Stančík | 21.12.2016 o 18:07 | Karma článku: 5,61 | Prečítané:  1411x

Po úspechu Mariána Kotlebu v marcových voľbách sa pojem fašista začal v slovenskej spoločnosti používať čoraz častejšie. Nedochádza tým len k faktickej nepresnosti, ale aj k oslabovaniu jeho pejoratívneho významu.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky nám ponúka veľmi vágnu definíciu termínu fašizmus : ,,Fašizmus môžeme označovať ako akúkoľvek diktatúru s pravicovým prvkom. Je to politické hnutie antidemokratického a antiliberálneho zamerania".  Aj keď sa dá o nej polemizovať, keďže sa dá interpretovať rôzne, jedna vec je jasná : fašistom nemôžeme označovať hocikoho, kto nesedí do nášho politického rámca.

Vyše 70 rokov po páde Hitlerovej tretej ríše a Mussoliniho Talianska je pojem fašista stále živý. Slovenskí liberáli ním označujú hlavne kotlebovcov ( čo je správne, keďže preukázateľne sa mnohí netaja sympatiami k tretej ríši), ale často aj politikov, ktorí sú síce kontroverzní, ale označovať ich za fašistov je prílišné zveličovanie (Havranov útok na Sulíka). Prirovnaniam k Hitlerovi sa nevyhol ani Donald Trump, ktorého síce za liberála rozhodne považovať nemôžeme, no za nacistického diktátora sa tiež práve nehodí.  Na druhej strane fašistom označujú rusofili Porošenka, či Kisku (to je už naozaj skôr úsmevné) a Rudolf Vaský za ,,fašistickú hus’’ považuje Osuského ( natíska sa otázka o mentálnom stave známeho youtubera). Jedno je teda jasné: do fašistov nadávajú rôzne politické skupiny každému, kto nesedí do ich politického rámca.

Jedným z dopadov je faktická nepresnosť. Sulík má rozhodne svoje chyby a v poslednej dobe sa nevyhýba populistickej rétorike, hlavne voči moslimom (z experta na ekonomiku sa stáva biograf Mohamedovho života a islamský teológ). Označovať ho za fašistu je ale číri nonsens, keďže na rozdiel od niektorých členov ĽSNS sa nevyjadruje pozitívne o Hitlerovi a neinklinuje k pravicovej diktatúre. Používať pritom niektoré časti politologických poučiek ako ospravedlnenie tohto zaradenia je len pseudo-intelektuálne vytrhovanie z kontextu a neslúži ničomu inému, než snahe o diskreditáciu oponenta.

Ďaľším problémom je inflácia pojmu fašizmus. Pôvodný pejoratívny význam fašizmu ako totalitnej a krvavej diktatúry rozhodne stráca na váhe, ak budeme skutočných fašistov dávať do rovnakého vreca so SAS či nedajbože s Kiskom a Osuským. Označovať skoro 30% voličov čo prišlo k volebným urnám (voliči Kolára, Kotlebu a SAS) je úplne scestné a efekt bude presne opačný, keďže liberálne elity a médiá si tieto skupiny ešte viacej poženú proti sebe. Ak budú skrátka všetci fašisti, ľuďom sa už nebude zdať voľba medzi SAS či ĽSNS veľkým rozdielom a spoločnosť tým stratí citlivosť voči skutočnému fašizmu, ktorý pre našu spoločnosť predstavuje čoraz väčšie nebezpečenstvo.

V slovenskej spoločnosti a politike je určite veľa ľudí, ktorí sa priamo alebo nepriamo hlásia k fašizmu a spĺňajú jeho definičné kritériá. Označovať každého, kto nesúhlasí s naším politickým presvedčením, ako fašistu je len prázdne nálepkovanie a na konci dňa hodí ľudí s opačnými názormi do rovnakého vreca. Skúsme preto ostať pri pôvodnej definícii tohto slova.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.

PLUS

Slza pri oku, penis na čele? Čo znamenajú tetovania väzňov

Česká etnologička sa päť rokov stretávala s väzňami, aby objasnila mýty.


Už ste čítali?