Hlavne slušne!

Autor: Andrej Stančík | 7.7.2016 o 17:38 | (upravené 7.7.2016 o 23:40) Karma článku: 6,93 | Prečítané:  1381x

Andrej Danko sa ako predseda parlamentu neustále odvoláva na slušnosť. Zabúda ale, čo podstatou slušnosti je.

Počas kauzy Bašternák sa koalícia oháňa dvomi argumentačnými líniami. Prvá hovorí, že sme predsedajúca krajina Rady EÚ a preto je odvolávanie ministra v tomto čase značne nevhodné (to, že minister, ktorý má na starosti rezort vnútra kšeftuje s človekom s pochybným pozadím už nevhodné nie je). Druhou je útok na opozíciu ako anarchickú a chaotickú silu, ktorá len podkopáva základy štátu a neustále brojí proti sociálno-pravicovej-liberálno-konzervatívnej vláde. Obidve majú ale spoločného menovateľa: Igora Matoviča. Ten predstavuje akúsi mantru, ktorú treba na každej tlačovke minimálne dva krát spomenúť, aby upevnila predstavu vlády SMERu ako vládu stability a poriadku, proti ktorej stojí opozičný chaos a cirkus.

Igor Matovič má svoje chyby. Mnohým ľuďom prekáža prílišná teatrálnosť a nekonvenčnosť, s ktorou tvorí svoju politiku (resp. antipolitiku). Napriek tomu ho nemôžeme viniť za žiadne kauzy. Matovičovi nebolo preukázané obchodovanie s podvodníkmi, predražené štátne zákazky, napojenie na oligarchov či nelegálne obohacovanie sa členov strany zo štátneho rozpočtu. Zároveň je OĽANO spolu s SAS asi jediná sila na Slovensku ktorá je schopná vohnať davy do ulíc (síce stále málo, ale vďaka Bohu aj za to). Matovičovi možno chýba elegantné vystupovanie či nosenie drahých oblekov na mieru, ale to ho nerobí neslušným politikom. Napriek jeho chýbam si dovolím tvrdiť, že to s týmto štátom myslí dobre a úprimne verí v to čo robí, aj keď to nemusí byť vždy správne.

Andrej Danko resuscitoval SNS a spravil z nej tretiu najsilnejšiu stranu. Áno, tú SNS ktorej predseda pred pár rokmi volal na tankový útok na Budapešť. Nemusel pritom získavať nových voličov. Stačilo mu vágnymi formulami a peknými rečami získať späť to, čo vulgárne správanie Jána Slotu premhralo. Jeho kampaň sa niesla v duchu akejsi slušnosti a odbornosti. Dnes sa to isté snaží prezentovať ako predseda parlamentu. Vadia mu opozičné transparenty a tričká s krátkymi rukávmi. Celú svoju argumentáciu založil na kontraste dobre oblečenej, distingvovane sa vyjadrújucej koalície a opozičných šašov v tričkách.

No slušnosť nie je len vonkajšia prezentácia. Základom slušnosti je charakter a ten sa dá u koaličných lídrov nájsť len veľmi ťažko. SMER kvôli nespočetným kauzám netreba spomínať. Na Danka dokonca útočila sama Belousovová kvôli pochybnej privatizácií jeho rodiny ktorú mal údajne vybaviť sám Slota. Pri Sieti a Moste je dostatočná ukážka porušenie sľubov voličom o nespolupráci  s Ficom hned po voľbách.

Do kritérií "slušnosti" podľa našej koalície by týmto jednoznačne zapadal Fantomas. Vedel sa vyjadrovať, chodil vždy perfektne oblečný, mal distingvované a rozvážne konanie, skrátka dokonalý gentleman. Až na to, že to bol kriminálnik s podlými úmyslami. Oproti "slušnosti" Fantomasa kontrastovala postava jeho večného nepriateľa komisára Juveho. Roztržitý, nadávajúci a prchký komisár Juve  bol jeho pravý opak. Nevedel sa správať v spoločnosti a robil jeden "prúser" za druhým. Napriek tomu boli jeho ciele a morálne presvedčenie správne. A aj keď sa zdalo, že Fantomas bol vždy o krok vpred, nakoniec aj tak vžy prehral.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?