Hokej ako meter národnej hrdosti

Autor: Andrej Stančík | 14.5.2016 o 1:11 | Karma článku: 5,13 | Prečítané:  801x

Dnes sa slovenský hokejový výber stretne s kanadským. Po frustrujúcich prehrách s Nemeckom a Bieloruskom by si na "našich" stavil len ozajstný optimista.

Pri tomto zápase sú možné len dva scenáre vývoja:

Scenár A: Slovensko zázračne porazí Kanadu. Predaje slovenských vlajok sa rekordne zvýšia. Na späťákoch sa hromadne začnú objavovať slovenské znaky. V spoločenskom diškurze sa oprášia výrazy ako naši zlatí chlapci či budeme majstri!

Scenár B: Podľa očakávania to bude debakel. Kanada nám ukáže ako sa hrá hokej a že už dávno nepatríme do top skupiny. Posledné znaky národnej hrdosti zmiznú a hokejisti budú zase len babráci.

Je jedno, ako zápas skončí. Obidve reakcie sú rovnako iracionálne. Naša národná hrdosť by sa nemala odvíjať od toho, ako si pár hokejistov poradí s konkurenciou. Jediné, čo nás s tímom na obrazovke spája je narodenie na rovnakom území, bryndzové halušky a pomerne značná záľuba v alkohole.

Národné cítenie by sa malo prejavovať inak. Ak niekomu skutočne záleží na našom národe, mal by robiť všetko preto aby sa nám tu lepšie žilo. Znamená to participovať na verejnom chode a to nie len obligatorným ( pre 40% obyvateľov ani len tým) vložením hlasovacieho lístka do volebnej urny. Nemali by sme rezignovať na to, čo sa v tomto štáte deje. Či už je to bezbrehá korupcia, zneužívanie moci alebo nárast extrémizmu.

Riešením je dynamická občianska spoločnosť, ktorá dokáže rýchlo reagovať na prehmaty politikov a vyvinúť dostatočný tlak na to, aby boli za ne patrične potrestaní. Príkladom nám môže byť Island. Po odhalení škandálu Panama Papers, v ktorých bolo spomenutých mnoho vládnych predstaviteľov sa ukázalo, že v daňovom raji mal svoj účet aj islandský premiér David Gunnlaugsson. Obyvateľov Islandu to nenechalo chladnýcmi a viacej ako 20 000 ich vyšlo do ulíc. Toto čislo sa nemusí zdať až tak vysoké, ale keď zoberieme do úvahy celkovú populáciu krajiny (320 000), dáva mu to úplne iný rozmer. Po tlaku z verejnosti bol islandský premiér donútený odstúpiť.

Viete si predstaviť podobnú situáciu na Slovensku? Pri megaškandáloch vládnej strany sú aj Panama Papers len slabým odvarom. Rozdieľom je len pasívnosť obyvateľstva, ktorá politikom povoľuje pokračovať v kariére napriek korupčným aféram. Ak má niekto Slovensko skutočne rád a je naň hrdý, nemal by dovoľovať aby zlodeji ostali nepotrestaní a čo viac, nechať ich vládnuť ďalej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?